Termin i miejsce
- czwartek 12.10.2023, godzina 16.00-19.00
-
sala konferencyjna w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze
Al. Wojska Polskiego 67A, Zielona Góra
- 16.00 – rozpoczęcie konferencji, wprowadzenie
- 16.15 – referaty
- 18.15 – dyskusja, pytania, poczęstunek
- 18.45 – zakończenie konferencji
Podsumowanie konferencji
Publikacja pokonferencyjna
Niniejsza publikacja jest rezultatem konferencji popularno-naukowej pt. Tożsamość i żywotność katolicyzmu na terenie obecnego województwa lubuskiego – wybrane zagadnienia,
która odbyła się 12 października 2023 r. w Zielonej Górze. Jej organizatorami byli: zielonogórski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Fundacja „Civitas Christiana” i Archiwum Państwowe w Zielonej Górze. Była kontynuacją cyklu pięciu konferencji pod hasłem Człowiek wobec systemów totalitarnych na Środkowym Nadodrzu w latach 1933-1989, które odbywały się od 2018 do 2022 r.
Cele konferencji
- Przedstawienie w sposób popularno-naukowy wybranych zagadnień z historii Kościoła na Ziemi lubuskiej. Ukazanie procesów: powstania, rozwoju, zaniku, odnowienia struktur Kościoła, ale przede wszystkim rozwoju życia religijnego i społecznego, które dzięki Kościołowi i jego instytucjom zmieniało społeczność tych ziem.
- Ukazanie wybranego zagadnienia z historii Biskupstwa Lubuskiego – powstanie (geneza pierwsze lata istnienia) – rozwój – upadek (starcie z reformacją), przedstawienie sylwetek wybitnych biskupów lubuskich np. bpa Wawrzyńca 1209 -1233 oraz związków Biskupstwa Lubuskiego z Metropolią Gnieźnieńską i zależności politycznej od władców niemieckich. Nawiązanie do rocznicy 900-lecia Biskupstwa Lubuskiego.
- Przypomnienie kultu św. Jadwigi Śląskiej na Ziemi Lubuskiej. Nawiązanie do 800 i 700-lecia Zielonej Góry oraz przypadającej w 2024 roku 730 – rocznicy konsekracji kościoła pw. Św. Jadwigi Śląskiej.
- Ukazanie procesu odradzania się katolicyzmu na Ziemi Lubuskiej po II wojnie – powstanie i rozwój polskiej administracji kościelnej na tych terenach, rozwój życia religijnego, walka komunistycznej władzy z kościołem katolickim.
Tematy wystąpień i prelegenci
Wstęp do konferencji i prowadzenie – dr Marek Budniak
Referaty:
- Czy biskupstwo lubuskie było misyjne?
dr Marek Golemski – Gdańsk - Dziedzictwo materialne dawnego biskupstwa lubuskiego – wybrane przykłady
dr Bożena Grabowska – Gorzów Wlkp. - Kult św. Jadwigi Śląskiej na terenie obecnego województwa lubuskiego
ks. dr hab. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz – Szczecin - Rola kościoła katolickiego w utrzymaniu polskiej tożsamości narodowej w latach 1848-1945 na terenie obecnego województwa lubuskiego
dr hab. prof. UZ Marceli Tureczek – Zielona Góra - Katoliccy ekspatrianci na Środkowym Nadodrzu w latach 1945-1950
ks. dr hab. Robert Kufel – Zielona Góra - Rola Prymasów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego w odbudowie katolicyzmu na Środkowym Nadodrzu w latach 1945-1967
dr Tadeusz Dzwonkowski – Zielona Góra
Prelegenci
Patroni
patronaty honorowe:
- Wojewoda Lubuski – Władysław Dajczak
- Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego – ks. dr hab. Grzegorz Chojnacki prof. US
- Dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. UZ dr hab. Robert Skobelski
patronaty medialne:
Projekt finansowany z budżetu miasta Zielona Góra