Cele konferencji
„Człowiek wobec systemów totalitarnych na środkowym nadodrzu 1933-1989”
- Naukowa refleksja i badania nad Systemem totalitarnym w latach 1945-1989 i kondycją CZŁOWIEKA – systemem wartości, norm, zasad
- Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czym kierowali się ludzie kiedy szli na współpracę z państwem komunistycznym, a czym kiedy wybierali czynny lub bierny opór względem niego – różne postawy ludzkie i ich motywy
- Popularyzacja badań historycznych nad tymi zagadnieniami i dotarcie z wnioskami do jak najszerszej rzeszy odbiorców
System totalitarny w latach 1945-1989 był rzeczywistością, która dotyczyła mieszkańców Środkowego Nadodrza. W różnych etapach jego funkcjonowania wywierał odmienny wpływ na ich życie. Po upływie ćwierć wieku od jego upadku pragniemy podjąć się naukowej refleksji nad kondycją CZŁOWIEKA – systemem wartości, norm, zasad jakie mu towarzyszyły.
Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czym kierowali się ludzie kiedy szli na współpracę z państwem komunistycznym, a czym kiedy wybierali czynny lub bierny opór względem niego. Pragniemy pokazać różne postawy ludzkie i ich motywy.
Temat powyższy nie był na naszym terenie dotychczas naukowo opracowywany, dlatego istnieje potrzeba przeprowadzania najpierw badań historycznych. Wykorzystamy przede wszystkim dostępne źródła Instytutu Pamięci Narodowej w Zielonej Górze. Wyniki tych badań zostaną zaprezentowane w ramach seminariów, a ostatecznie skonfrontowane z dokonaniami naukowców polskich i z innych krajów. Aby utrwalić prawdę historyczną i rozpowszechniać ją zostanie wydane publikacja oparta na wynikach przeprowadzonych badań.
Nasze przedsięwzięcie jest kierowane do naukowców, nauczycieli, studentów historii, socjologii, filozofii oraz wszystkich zainteresowanych problematyką historii totalitaryzmu i Środkowego Nadodrza.
W celu realizacji powyższych zadań powołaliśmy Zespół badawczo-naukowy, pod kierownictwem ks. prof. dr. hab. Dariusza Wachocza-Śmierzchalskiego, którego celem jest przeprowadzenia cyklu seminariów naukowych młodych badaczy – historyków – socjologów. Odbywać się one będą w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze.
Drugim zadaniem Zespołu jest przygotowanie i przeprowadzenie Konferencji Naukowej pt. Człowiek wobec systemów totalitarnych w XX wieku. Planujemy zorganizować pięć edycji tej konferencji przez pięć kolejnych lat.
Trzecim zdaniem Zespołu jest przygotowanie wydawnictwa pokonfrencyjnego – publikacji referatów.
Edycje Konferencji Naukowej
„Człowiek wobec systemów totalitarnych na środkowym nadodrzu 1933-1989”
EDYCJA I – 14 czerwca 2018 r. – Zielona Góra
„Stalinizm jako system determinujący życie [indywidualne i publiczne] na Środkowym Nadodrzu w latach 1945-1956”
- Walka administracyjna z obywatelem
EDYCJA II – 7 listopada 2019 r. – Zielona Góra
„Działalność zbrodnicza zielonogórskich sądów i organów bezpieczeństwa w okresie PRL”
- Walka ideologiczna
EDYCJA III – 15 października 2020 r. – Zielona Góra
„OD ABORCJI DO EUTANAZJI. PRAKTYKI SYSTEMÓW TOTALITARNYCH NA ŚRODKOWYM NADODRZU W LATACH 1933-1989”
EDYCJA IV – 14 października 2021 r. – Zielona Góra
„Walka o sumienia Polaków. 1980-1989”
- Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski
- Odkrywanie sumienia Polaków
EDYCJA V – 2022 r. – Zielona Góra
„Społeczeństwo niemieckie na Środkowym Nadodrzu wobec nazizmu. 1933-1945”
- Ideologia nazistowska, kult jednostki – Fürer