ks. prof. US. dr hab. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz

Ks. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz, ur. w 1968 r. w Nowym Tomyślu, absolwent Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu-Gościkowie.

W 1993 r. przyjął święcenia kapłańskie oraz obronił pierwszą pracę magisterską na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu. W 1995 r. rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu historii Kościoła na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które zostały uwieńczone drugim magisterium w 1996 r., licencjatem w 1997 r. oraz doktoratem w 2001 r.

Od 2000 r. jest wykładowcą historii Kościoła, historii sztuki sakralnej oraz patrologii w Zielonogórsko-Gorzowskim WSD w Paradyżu i Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein w Zielonej Górze.

Od 2004 r. adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2015 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego z zakresu historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W 2017 r. zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajmuje się najnowszą historią Kościoła w Polsce, regionalistyką, historią polityczną oraz politologią religii.

Przewiń na górę